Dômen konstskola är vacker och poetisk men också ful och fantasilös.

Dômen konstskola är vacker och poetisk men också ful och fantasilös.

V.49 och V.50 Måleri 2. Gästlärare: Magnus Larsson

Välj ett område på skolan som är ca 1x1meter (ungefär, kanske behöver du större, kanske mindre), det går också bra med 1x1x1m, området skall vara ett område som du känner något speciellt för (känslomässigt eller arkitektoniskt) eller som du ser har potential att bli till något speciellt. Fundera på om du behöver flera platser att arbeta på.

Området som du valt ringar du in med en taperam.

I det valda området skall du göra ett tillägg (eller ta bort något) som förstärker den känsla som du har av platsen. Du kan arbeta både två och tredimensionellt.

Uppgiften här ovan löstes på följande vis .

.

Leave a Reply

Your email address will not be published.