Parafras i skulpturen

I skulpturen nöjer vi oss aldrig med små lätthanterliga projekt. Vi har nästan alla satsat på stort. I storlek det vill säga. Vi har klätt in väggar, utforskat ballongerotik, ockuperat trapphuset, omvandlat våra huvuden till Bosch-monster och en revulotionsröd duk skall spännas upp för allmänheten. Men självklart har vi inte förkastat metoder såsom gips, trä och allehanda plaster.

Parallellt med detta så arbetar vi även dagsvis i projektrummen, där vi sett vitt skilda saker såsom fruset höstregn, styckmordsinsinuationer, AC/DC i en låda, museivakts-performance och gladpack. En herrans massa gladpack!

Här kommer smakprover av vårt maniskt pågående arbete.
Stay tuned för slutresultat!

Golnosh & Sanna

124 thoughts on “Parafras i skulpturen”

  1. Fantastic blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
    I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
    Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
    many options out there that I’m totally overwhelmed ..
    Any suggestions? Appreciate it!

Leave a Reply

Your email address will not be published.