Konstkollo v26!

Den andra veckans konstkollo med deltagare från 16-20 år håller på och ta slut och deltagarna är fullt igång med att slutföra de projekt och bilder de håller på med inför eftermiddagens vernissage.
Det har varit en ösig vecka som inleddes på Konsthallen där vi utgick från Klas Erikssons utställning “Vet din mamma var du e?” med workshops och frågeställningar kring utställningen. Sedan har veckan på Dômen konstskola fyllts med uppgifter och deltagarna har fått arbeta både 2 och 3-dimensionellt. Vi har tecknat ute i naturen, jobbat med måleri, skulptrerat platsspecifikt utomhus och tryckt med silkscreen teknik i verkstan.
Vi, Jenny, Alex och Henrik har varit grymt imponerade av ideerna och energin i gruppen.
Strålande arbetsinsatser!
Ni som kommer på vernissagen i eftermiddag får se. Tills dess: Njut av lite bilder från veckan som varit!
Återkommer senare med bilder från vernissagen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.