Tårtkalas, stipendieutdelning och avslutning.


Då var årets vårutställning nedplockad och Dômentårtan med björnen på står på bordet för att ätas. Det har varit ett intensivt år med många fina minnen kring livet och konsten man bär med sig till sommaren som börjar. Till de studerande som rör sig vidare från slottsskogen önskar vi på skolan lycka till i framtiden. Ni som kommer åter för ert andra år så ses vi. Det blev lite sång också av vår vaktmästaren Holger och Marie från skulpturen. Härliga toner!! Glad sommar på er alla!

Dômen delar varje år ut ett antal stipendier till några studerande i samband med avslutningen.

Utdelade stipendier i samband med avslutning 2018 är:::–>>

Hållöstipendiet 2018 gick till Gustaf Wijk i måleri
2 och Marie Bergqvist på skulpturen. Stipendiet innebär en vistelse på Hållö där skolan hyr en stuga som Atelje.
Utställningsstipendium 2018 gick till Karin
Danielsson, Aron
Agelii och Nelly Engström.
Stipendiet är en utställningsperiod på Galleri 54 i januari 2019.
Stiftelsen
Otto och Charlotte Mannheimers Fond delar ut 10 000 kr var till Johan Ejerblom grafiken, Angelica Rivera Johnsson måleri 1, Sonja Burkhalter Zornat måleri 1, Isa Robertini skulpturen och Sally Söderberg måleri 2.

…en bild från vårutställningen…

21 thoughts on “Tårtkalas, stipendieutdelning och avslutning.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.