Konstkollo första veckan!

Första veckan Konstkollo på Dômen konstskola är nu avslutad! Det har varit en härlig vecka där 13-15 års gruppen under fyra dagar har kastat sig in i olika konstnärliga uttryck och utforskat olika material. Vädret har varit ömsom regn, ömsom sol och vi har i luckorna kunnat använda oss av skolans sköna parkomgivning.
Vi på Dômen som arbetat skickar ett stort tack till alla ni som har medverkat.
Det har varit kul att lära känna er och ta del av alla fantastiska alster som skapats. Ni har verkligen svarat upp på alla de uppgifter ni fått och levererat kul infallsvinklar och oväntade lösningar!
Vi har hunnit med mycket på fyra dagar, berättande kollage, besök på Göteborgs konsthall, utomhustecknande, måleri, skulptur och dessutom satt samman en utställning med vernissage som sista punkt. Hoppas alla ni som var där blev inspirerade!
På återseende allesamman och ha en riktigt skön sommar!

Leave a Reply

Your email address will not be published.