Konstkollo Dômen, Blå stället

Under vecka 26 genomförde Dômen Konstskola (Attila, Jill och Victoria) ett konstkollo i samarbete med Blå Stället i Angered. Det var intensiva dagar då vi hann att prova allt ifrån garninstallation, teckning, grafik, collage, skulptur, animation till alginatgjutning. De sexton deltagarna arbetade ivrigt och utan tvekan och blev mycket nöjda med resultatet. Från Blå Stället fick vi assistans av Halima och Ridowan.

Att rita i luften med garn blev en rolig samarbetsövning där deltagarna i de tre grupperna fick samtala om hur trådarna skulle dras och sedan assistera varandra vid genomförandet. Att trycka torrnål var en nyhet för alla och krävde precition och tålamod. På onsdagen besökte vi Dômen konstskola och byggde en skulptur i blandade material i form av ett framtida självporträtt. Frågan löd: Hur ser jag ut om x antal år. De små hybriddjuren i supersculpi som samsades på en sprakande yta väckte nyfikenhet och glädje på utställningen liksom alla de övriga verk som visades i Konsthallen på fredagen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.